Ciekawe miejsca w Bydgoszczy

Bydgoszcz to miasto, które z roku na roku przechodzi zmiany. Można zauważyć coraz więcej wyremontowanych zabytków, pojawiają się nowe instytucję kultury, mają miejsce ciekawe festiwale i imprezy plenerowe, które sprawiają, iż coraz więcej turystów przyjeżdża zobaczyć te miasto. Bydgoszcz przez lata walczył o uwagę osób z całej Polski, ale pobliski Toruń miał więcej do zaoferowania. Dziś powoli się to zmienia. Co warto zobaczyć w Bydgoszczy? Warto się dowiedzieć.

Coś o historii

Ślady osadnictwa na tych terenach sięgają ponad 9000 lat przed naszą erą. To właśnie tutaj znajdywały się grody, należące do Piastów. Dalsza historia ukazuje, iż okres największego rozwoju gospodarczego przypada na połowę XVIII wieku i miał miejsce również podczas zaborów. To wtedy, Bydgoszcz się bardzo rozwinęła dzięki pojawieniu się nowych kamienic, mostów, dróg, linii kolejowych czy budynków użyteczności publicznej. Miasto przez długi czas posiadało miano „małego Berlina”.

Wyspa Młyńska

Wyspa Młyńska i okolice Brdy to najstarsze części miasta. Niestety nie możemy już zobaczyć bydgoskiego zamku, który nie przetrwał próby czasu. W mieście znajduje się makieta tej budowli. Wyspa Młyńska to najciekawsza atrakcja miasta. Przez wiele lat była własnością królewską. Na wyspie też położona była mennica, od końca XVI do XVII wieku. To tutaj, można też znaleźć spichlerze i młyny, większość z nich pochodzi XIX wieku. Coraz więcej budowli jest poddawanych odnowie, w wielu z nich można znaleźć muzea i placówki kulturalne.

Na Wyspie Młyńskiej można zwiedzić również: Europejskie Centrum Pieniądza, Dom Leona Wyczółkowskiego oraz Galerię Sztuki Nowoczesnej. Bilet do tych miejsc nie sięga wysokich kwot, również można zakupić bilet zbiorczy, który oferuje niższą cenę.

Polska Wenecja

Kamienice w Bydgoszczy zbudowane są w XIX wieku, odseparowane korytem Brdy od Wyspy Młyńskiej. To tutaj, znajdowały się warsztaty i domy mieszkalne. Obecnie, wiele kamienic wymaga odnowy. Znajdują się tutaj kawiarnie, sklepy czy restauracje.

Odwiedź pierwszy kościół w mieście

Pierwsze informację o Katedrze św. Marcina i Mikołaja sięgają XIV wieku. Rozbudowanie kościoła nastąpiło po pożarze w 1425 roku. W późniejszym czasie zostało zniszczona przez wojska rosyjskie oraz francuskie podczas wojen napoleońskich. Podczas zaborów, to właśnie tutaj odbywały się kazania w języku polskim. Dawną świetlność odzyskała w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej ostało się kilka zabytków, jak: ołtarze, kaplica św. Krzyża oraz obrazy.

Bydgoszcz to bardzo ciekawe miasto, które warto zobaczyć!