Jakie imprezy okolicznościowe odbywają się w Bydgoszczy?

Bydgoszcz to miasto położone w województwie kujawsko-pomorskim, które co roku zachęca turystów do przyjazdu. Oprócz bogatej oferty zabytkowej, na przyjezdnych czeka wiele atrakcji kulturalnych. To właśnie tutaj odbywa się każdego roku około 100 festiwali, przeglądów, wydarzeń międzynarodowych oraz ogólnopolskich. Najwięcej propozycji znajdą dla siebie miłośnicy muzyki, ale też teatru, tańca, plastyki, filmu oraz sztuki nowoczesnej. Wydarzenia odbywają się w większości na obszarze Starego Miasta, Śródmieścia oraz Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku.

Europejska Stolica Kultury 2016

Bydgoszcz w 2010 roku stała się kandydatem do Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Kandydatura była dobrym doświadczeniem dla miasta, co poskutkowało połączeniem wielu środowisk kulturalnych, promocją jednostek oraz powstaniem nowej strategii rozwoju kultury w tym mieście.

Bydgoski Festiwal Muzyczny

Muzyka w Bydgoszczy odgrywa bardzo ważną rolę. Bydgoski Festiwal Muzyczny to jeden z najważniejszych wydarzeń kulturalnych, które mają miejsce w północnej Polsce. Wydarzenie te wpisało się na stałe w program wydarzeń kulturalnych i stało się wiodącą marką regionu kujawsko-pomorskiego oraz miasta. Festiwal odbywa się od 1963 roku. Na początkowym etapie funkcjonował pod nazwą Festiwal Muzyki Polskiej, a w 1968 roku zmienił nazwę na obecną.

Opera, ważnym elementem miasta

Jednym z najbardziej popularnych wydarzeń jest Bydgoski Festiwal Operowy. To największy przegląd w wielu gatunkach muzycznych, jak: opery, baletu, musicalu na skalę ogólnopolską. Teatry operowe przedstawiają swoje sztuki. Tradycją jest zaproszenie jednej osoby z zagranicy. Festiwal ten odbywa się na wiosnę.

Bydgoszcz jazzem stoi

Jednym z najbardziej prestiżowych festiwali w mieście jest Bydgoszcz Jazz Festiwal. Podczas trzynastu ostatnich edycji miłośnicy jazzu mogli zobaczyć i usłyszeć największe gwiazdy muzyki tego gatunku, zarówno światowych, polskich czy regionalnych. Pierwsza edycja tego festiwalu miała miejsce w 2003 roku, jako przedłużenie tradycji poprzednich festiwali jazzowych w mieście. Co roku, festiwal cieszy się ogromną popularnością i gromadzi entuzjastów jazzu z całej Polski w okresie października i listopada.

Poznaj ludową muzykę!

Od 2013 roku w Bydgoszczy odbywa się Festiwal Ethniesy, która z roku na rok zdobywa coraz szersze grono entuzjastów. To Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej, która zachęca osoby ciekawą muzyką, tańcami i tradycją. Festiwal ten jest jedynym w regionie kujawsko-pomorskim, który promuje muzykę ludową oraz tradycyjną. Co roku, pojawiają się tutaj najważniejsze polskie zespoły.